Som vi kommunicerade ut igår, har Eslövs IK tillsammans med huvudtränare Lasse Eklöv kommit fram till att Lasse lämnar sitt huvudtränarskap och att den resterande delen av säsongen skall laget ledas av en annan tränare. Vi är glada att vi på kort tid har fått in en tränare som med liten betänketid valde att tacka ja.
Från och med idag, måndag, kommer Joakim Bäckström att ta över A-laget. Joakim har själv en gedigen handbollsbakgrund, med bland annat proffsspel utomlands och lyckade resultat som tränare och instruktör, inte minst i sin tidigare sejour i Eslöv där han hade hand om först F16 och sedan Juniorlaget.
Planeringen för resterande och nästa säsong fortgår och information kommer inom kort kring laget och föreningen.
Vid frågor kontakta:
Ordförande Lisbeth Larsson
tel: 0733-362320
Senioransvarig Richard Mauritsson
tel: 0739-608142
Om Eslövs IK:
Eslövs IK bildades 1961 och har sedan starten varit en förening för damidrott. Ungdomsverksamheten startade 1972 och har sedan dess varit en prioriterad del av Eslövs IK. Klubben har varit framgångsrika på såväl ungdomssidan som elitsidan med flera vinster i ungdomsturneringar och två SM-guld på elitsidan. Eslövs IK är en klubb för alla tjejer som vill spela handboll, oavsett nivå och alla skall känna sig välkomna.
Eslövs IK skall:
- vara ett sportsligt och mänskligt föredöme med sund ekonomi
- vara en klubb man är stolt över och där man trivs och har trevligt
- vara en klubb med bred ungdomsverksamhet och med engagerade anhöriga
- ha ett topplag inom damhandbollen